|
Our Media/Results from North Central Cardinal Indoor Opener
Our ResultsTeam Scores
2015 Results - North Central Cardinal Indoor OpenerPublished by DyeStatCOLLEGE.com on Jan 24th 2015, 4:30pm
Website:Click here Results by: Prime Time Timing
Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 1/23/2015 10:56 PM
North Central College - 1/23/2015
Cardinal Opener Track & Field Opener
Naperville, IL
Results
Women 60 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Renfro, Madison JR North Centra 8.07 8.01Q 4
2 Heafy, Meg JR Wis.-La Cros 7.83 8.06Q 1
3 Muzia, Laura SR Wis.-La Cros 8.16 8.08Q 3
4 Purcell, Courtney SO Wis.-La Cros 7.96 8.08Q 2
5 Reichenberger, Emily FR Wis.-Oshkosh 8.17 8.08q 1
6 Slatter, Maggie SO Wis.-La Cros 8.19 8.11q 1
7 Gant, Sade JR North Centra 7.95 8.12q 3
8 Holicek, Ashley JR Wis.-Oshkosh 8.00 8.13q 4
9 Malueg, Alesha SR Wis.-Oshkosh 8.10 8.14 2
10 Ludwigson, Jaime JR Wis.-La Cros 8.20 2
11 Knutson, Stephanie SR Wis.-Oshkosh 8.25 8.26 4
12 Pethke, Amber FR Wis.-La Cros 8.21 8.31 3
13 Coleman, Aisha SO Wis.-Whitewa 8.40 8.34 1
14 Briza, Kaile JR North Centra 8.26 8.37 4
15 Francour, Kaitlyn SR Wis.-La Cros 8.29 8.39 2
16 Hon, Angel JR St. Norbert 8.42 8.41 1
17 Bence, Chelsie FR Wis.-Whitewa 8.46 8.52 3
18 Mueller, Brianna FR Wis.-La Cros 8.22 8.52 2
19 Knowles, Kaitlin JR North Centra 8.29 8.61 3
20 Bastar, Kayla FR Wis.-Whitewa 8.63 8.62 2
21 Thompson, Dezi FR Carthage 8.68 4
22 Nadelhoffer, Natalie FR Wis.-Whitewa 8.76 3
23 Ellis, Desiree SO Wis.-Whitewa 8.74 8.78 4
24 Shelman, Jennifer JR Carthage 8.81 4
25 Jackson, Jessica SO Wis.-Whitewa 8.80 8.92 4
26 Sanzotti, Megan FR Wis.-Whitewa 8.99 8.99 3
27 Keller, Kristina SO Carthage 8.83 9.02 2
28 DeJung, Kathryn FR Wis.-Whitewa 9.13 1
29 Kupfer, Zoe SO Wis.-Whitewa 9.11 9.15 1
30 Beck, Lacy SR Wis.-Whitewa 9.12 9.22 1
31 Wilcox, Leeann SO North Centra 9.53 2
32 Wermeling, Rebeka FR North Centra 9.84 3
Women 60 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Renfro, Madison JR North Centra 8.01 7.96 10
2 Heafy, Meg JR Wis.-La Cros 8.06 7.97 8
3 Gant, Sade JR North Centra 8.12 8.02 6
4 Reichenberger, Emily FR Wis.-Oshkosh 8.08 8.03 5
5 Muzia, Laura SR Wis.-La Cros 8.08 8.05 4
6 Purcell, Courtney SO Wis.-La Cros 8.08 8.10 3
7 Holicek, Ashley JR Wis.-Oshkosh 8.13 8.10 2
8 Slatter, Maggie SO Wis.-La Cros 8.11 8.19 1
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Purcell, Courtney SO Wis.-La Cros 26.31 26.91 1 10
2 Knutson, Stephanie SR Wis.-Oshkosh 26.60 27.08 2 8
3 Renfro, Madison JR North Centra 26.82 27.09 2 6
4 Malueg, Alesha SR Wis.-Oshkosh 26.40 27.09 2 5
5 Francour, Kaitlyn SR Wis.-La Cros 27.10 27.18 3 4
6 Reichenberger, Emily FR Wis.-Oshkosh 26.90 27.25 2 3
7 Olson, Brittny SR North Centra 26.95 27.28 3 2
8 Muzia, Laura SR Wis.-La Cros 27.02 27.36 3 1
9 Slatter, Maggie SO Wis.-La Cros 26.50 27.49 2
10 Mahr, Marissa SR Wis.-La Cros 27.15 27.61 3
11 Hon, Angel JR St. Norbert 27.76 27.68 4
12 May, Elizabeth SO Wis.-La Cros 27.22 28.07 3
13 Dreikosen, Beth SR Wis.-Whitewa 27.30 28.12 4
14 Wayne, Candice JR Wis.-Whitewa 27.52 28.50 4
15 Heller, Meredith SO Wis.-Whitewa 28.50 28.81 5
16 McCuen, Morgan FR Wis.-Whitewa 27.97 28.82 4
17 Knowles, Kaitlin JR North Centra 27.25 28.89 4
18 Bence, Chelsie FR Wis.-Whitewa 29.62 29.16 7
19 Knapp, Sara SR Wis.-Whitewa 29.35 29.32 6
20 Schwuchow, Kelsey SO Wis.-Whitewa 29.38 29.42 6
21 Masterson, Nicole FR Wis.-Whitewa 29.90 29.64 7
22 Powers, Rachel FR Wis.-Oshkosh 29.73 29.64 7
23 Thompson, Dezi FR Carthage 29.00 29.71 5
24 Nadelhoffer, Natalie FR Wis.-Whitewa 29.84 29.84 7
25 Ellis, Desiree SO Wis.-Whitewa 28.19 29.86 5
26 Combs, Crystal FR St. Norbert 29.49 29.89 6
27 Wernicke, Teagan SO St. Norbert 30.19 30.05 8
28 Schroeder, Mallory FR Wis.-Whitewa 29.52 30.08 7
29 Maggiori, Nicole SO Wis.-Whitewa 29.00 30.10 5
30 Keller, Kristina SO Carthage 29.15 30.27 5
31 Jackson, Jessica SO Wis.-Whitewa 29.50 30.42 6
32 Bastar, Kayla FR Wis.-Whitewa 29.48 30.47 6
33 DeJung, Kathryn FR Wis.-Whitewa 31.34 31.08 8
34 Altergott, Ariel SO Wis.-Whitewa 29.29 31.40 6
35 Sanzotti, Megan FR Wis.-Whitewa 31.81 31.93 8
36 Mickelson, Grace SO St. Norbert 31.73 32.71 8
-- Staisiunaite, Egle EXH 25.75 X25.61 1
-- Golliday, Marissa EXH 25.85 X25.64 1
-- McGowan, Emma EXH 26.32 X26.78 1
-- Deck, Kendra EXH 27.00 X27.05 3
-- Merritt, Deaneen EXH 30.50 X31.15 8
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Sondgeroth, Lexie SR Wis.-Whitewa 56.80 57.71 1 10
2 Hunter, Becklyn SR Wis.-Oshkosh 58.70 58.61 1 8
3 Gordee, Claire JR Wis.-La Cros 58.80 58.61 2 6
4 McCormick, Caitlyn JR Wis.-Oshkosh 59.56 58.88 2 5
5 Jahn, Stephanie SR Wis.-Oshkosh 1:00.50 1:01.30 2 4
6 Wayne, Candice JR Wis.-Whitewa 1:01.57 1:01.69 3 3
7 Wolf, Alexi FR Wis.-La Cros 1:01.00 1:02.43 2 2
8 Tenca, Taylor SO Carthage 1:02.45 1:02.87 3 1
9 Heller, Meredith SO Wis.-Whitewa 1:03.73 1:03.17 4
10 Medina, Isabella FR Carthage 1:04.50 1:03.27 4
11 Dreikosen, Beth SR Wis.-Whitewa 1:01.63 1:03.45 3
12 Dolan, Dani FR Carthage 1:03.00 1:03.76 3
13 McCuen, Morgan FR Wis.-Whitewa 1:04.66 1:04.94 4
14 Alexander, Brianna SO St. Norbert 1:03.83 1:05.51 4
15 Schwuchow, Kelsey SO Wis.-Whitewa 1:06.63 1:06.72 5
16 Knapp, Sara SR Wis.-Whitewa 1:06.92 1:06.86 5
17 Schmidt, Chelsea FR Carthage 1:05.90 1:07.43 4
18 Maggiori, Nicole SO Wis.-Whitewa 1:06.78 1:08.31 5
19 Schroder, Julia FR St. Norbert 1:08.86 1:09.07 5
20 Schroeder, Mallory FR Wis.-Whitewa 1:09.00 1:10.64 6
21 Hertzog, Laura SO St. Norbert 1:09.33 1:11.68 6
22 Knetzger, Deanna FR St. Norbert 1:10.11 1:11.88 6
23 Fox, Ali JR St. Norbert 1:08.88 1:13.77 5
24 Murphy, Jessica FR North Centra 1:14.15 6
-- Golliday, Marissa EXH 56.50 X56.77 1
-- Staisiunaite, Egle EXH 57.50 X57.62 1
-- Deck, Kendra EXH 1:02.00 X1:01.11 3
-- McGowan, Emma EXH 1:01.00 X1:01.32 3
-- Merritt, Deaneen EXH 1:14.00 X1:18.07 6
Women 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Buse, Megan JR Wis.-Whitewa 2:20.00 2:20.21 1 10
2 Jenkins, Sonny SR Wis.-Oshkosh 2:22.00 2:23.46 1 8
3 Jones, Valeria FR Wis.-La Cros 2:20.60 2:23.50 1 6
4 Hall, Mallory SO Wis.-La Cros 2:21.50 2:24.63 1 5
5 Linzmeier, Kristen SO Wis.-Oshkosh 2:38.00 2:28.41 3 4
6 Capozziello, Victoria SO North Centra 2:24.00 2:29.10 1 3
7 Kasper, Theresa SO Wis.-La Cros 2:26.00 2:29.50 1 2
8 Colon, Priscilla JR North Centra 2:35.00 2:29.79 3 1
9 Kasiurak, Sarah JR Wis.-Whitewa 2:31.40 2:30.94 2
10 Linse, Brooke SO Wis.-Whitewa 2:30.00 2:31.45 2
11 Joosten, Haley SO St. Norbert 2:32.13 2:32.77 2
12 McMicking, Lauren FR Wis.-Oshkosh 2:31.67 2:32.87 2
13 Sweet, Monica FR Wis.-Whitewa 2:30.00 2:32.95 2
14 Schwartz, Maddy FR Carthage 2:24.00 2:33.94 1
15 Stefka, Natalie FR North Centra 2:35.00 2:34.04 2
16 Rumble, Kylie FR Wis.-La Cros 2:27.00 2:34.24 1
17 Pralle, Taylor FR Wis.-Oshkosh 2:33.10 2:38.62 2
18 Garvelink, Cammy FR Wis.-Oshkosh 2:35.54 2:39.50 3
19 Manning, Carly FR Wis.-Whitewa 2:35.00 2:40.55 2
20 Puskala, Paulina SO St. Norbert 2:47.08 2:40.79 3
21 Kahl, Amy JR Wis.-Whitewa 2:32.54 2:41.27 2
22 Bevry, Mackenzie FR St. Norbert 2:43.00 2:42.39 3
23 Wiebke, Mara FR Wis.-Whitewa 2:45.00 2:42.95 3
24 Emroski, Albulena JR North Centra 2:36.00 2:47.61 3
25 Blegen, Alana FR St. Norbert 2:45.00 2:49.87 3
26 Knudtson, Emma FR Wis.-Whitewa 2:35.00 2:50.55 2
Women 1 Mile Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Verhasselt, Kylee SR Wis.-Oshkosh 5:15.00 5:10.77 1 10
2 Brom, Amanda SR Wis.-Whitewa 5:03.83 5:14.99 1 8
3 Anderson, Kayla SO Wis.-La Cros 5:18.00 5:21.90 1 6
4 Olson, Kelly SR Wis.-La Cros 5:17.00 5:23.42 1 5
5 Tremonti, Isabella FR Wis.-Oshkosh 5:25.00 5:24.46 1 4
6 Kroll, Sadie FR Wis.-La Cros 5:22.00 5:27.67 1 3
7 Kahl, Amy JR Wis.-Whitewa 5:26.66 5:33.47 1 2
8 Harrison, Danica JR Wis.-Oshkosh 5:42.00 5:37.68 2 1
9 Rotunno, Amy SO North Centra 5:25.00 5:39.46 1
10 Parbs, Sarah FR St. Norbert 5:34.00 5:39.69 2
11 Fiore, Antoinette JR North Centra 5:30.22 5:45.58 1
12 Howard, Hannah SR North Centra 5:59.56 5:48.28 2
13 Bernier, Mary Kate JR Wis.-Whitewa 5:56.05 5:54.17 2
14 Wiebke, Mara FR Wis.-Whitewa 5:52.00 6:00.07 2
15 Munyan, Erica SO Wis.-Oshkosh 5:38.00 6:00.14 2
16 Rohn, Jamie FR North Centra 6:03.63 2
17 Karrels, Jamie JR St. Norbert 5:55.00 6:06.33 2
18 Lindblad, Taylor FR Wis.-Oshkosh 5:55.00 6:19.17 2
19 Janes, Lauren JR St. Norbert 5:55.00 6:20.40 2
Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kahl, Emily SO Wis.-Whitewa 11:00.00 11:00.69 10
2 Holland, Courtney FR Wis.-Oshkosh 11:00.00 11:05.63 8
3 Rendflesh, Leah SO Wis.-Oshkosh 11:15.00 11:12.48 6
4 Rotunno, Amy SO North Centra 11:45.00 11:34.97 5
5 Fiore, Antoinette JR North Centra 11:40.00 11:35.23 4
6 Draxler, Michelle FR Wis.-Oshkosh 11:25.00 11:39.06 3
7 Link, Emma FR Wis.-Oshkosh 11:30.00 11:59.99 2
8 Howard, Hannah SR North Centra 12:09.49 1
9 Scull, Katelyn FR Carthage 12:00.00 12:10.67
10 Gray, Betsy JR Wis.-Oshkosh 11:30.00 12:13.42
11 Kingery, Lexi SR Carthage 12:45.00 12:15.24
12 Everts, Kendra SO Carthage 12:19.53 12:22.18
13 Goecke, Amanda FR Carthage 12:45.00 12:23.03
14 Cadagin, Shannon SO Carthage 12:45.00 12:29.36
Women 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mead, Laura SR Wis.-La Cros 17:18.86 17:21.73 10
2 McDaniel, Kaitlyn FR Wis.-La Cros 19:07.13 8
3 Henriksen, Katie SO Wis.-La Cros 18:57.31 19:35.54 6
4 Latterell, Sydney FR Wis.-La Cros 19:35.67 5
5 Court, Samantha FR Wis.-La Cros 19:47.36 4
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Renfro, Madison JR North Centra 8.68 9.06Q 4
2 Sherry, Taylor JR Wis.-Oshkosh 9.10 9.17Q 2
3 Korb, Addie JR Wis.-La Cros 8.99 9.18Q 1
4 Geldernick, Margaret JR Wis.-Oshkosh 9.28 9.20Q 3
5 McCauley, Erin SR Wis.-La Cros 9.18 9.29q 2
6 Linse, Megan SO Wis.-Whitewa 9.26 9.40q 1
7 Ludwigson, Jaime JR Wis.-La Cros 8.95 9.53q 3
8 Mahr, Marissa SR Wis.-La Cros 9.50 9.54q 4
9 McCue, Nicole SO Wis.-Whitewa 9.56 9.83 4
10 Henderson, Tyler JR Wis.-Whitewa 9.56 9.98 3
11 Shelman, Jennifer JR Carthage 10.20 10.10 1
12 Gilles, Sarah FR Wis.-La Cros 10.13 1
13 Owusu, Abena FR North Centra 10.15 1
14 Wernicke, Teagan SO St. Norbert 9.84 10.30 1
15 Amos, Rachel FR Wis.-La Cros 10.42 3
16 Kramer, Brianna FR North Centra 10.44 2
17 Linse, Brooke SO Wis.-Whitewa 10.38 10.45 3
18 Arcangelo, Dana FR North Centra 10.50 4
19 Kupfer, Zoe SO Wis.-Whitewa 10.42 10.60 4
20 Beck, Lacy SR Wis.-Whitewa 10.42 10.64 4
21 Wetterman, Taeopae SR North Centra 10.18 10.93 2
22 Manning, Carly FR Wis.-Whitewa 11.78 11.17 2
23 Mithelman, Taylor JR North Centra 11.17 3
24 Sutfin, Jessica SO North Centra 11.11 11.49 3
25 McCarthy, Cassie FR Wis.-Oshkosh 11.22 11.65 1
26 Klauba, Haley FR North Centra 11.73 4
Women 60 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Renfro, Madison JR North Centra 9.06 8.86 10
2 Sherry, Taylor JR Wis.-Oshkosh 9.17 8.98 8
3 Geldernick, Margaret JR Wis.-Oshkosh 9.20 9.04 6
4 Korb, Addie JR Wis.-La Cros 9.18 9.13 5
5 McCauley, Erin SR Wis.-La Cros 9.29 9.26 4
6 Ludwigson, Jaime JR Wis.-La Cros 9.53 9.27 3
7 Linse, Megan SO Wis.-Whitewa 9.40 9.41 2
8 Mahr, Marissa SR Wis.-La Cros 9.54 9.47 1
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Wis.-La Crosse 'A' 3:58.00 4:03.32 1 10
1) Halama, Bria JR 2) Jones, Valeria FR
3) McCauley, Erin SR 4) Gordee, Claire JR
2 Wis.-Oshkosh 'A' 4:03.00 4:05.43 1 8
1) McCormick, Caitlyn JR 2) Geldernick, Margaret JR
3) Hemmen, Cassandra SR 4) Hunter, Becklyn SR
3 Wis.-La Crosse 'B' 4:06.00 x4:12.11 2
1) Mahr, Marissa SR 2) May, Elizabeth SO
3) Hall, Mallory SO 4) Wolf, Alexi FR
4 Wis.-La Crosse 'D' 4:15.00 x4:14.28 2
1) Amos, Rachel FR 2) Gilles, Sarah FR
3) Slatter, Maggie SO 4) Kasper, Theresa SO
5 Carthage 'A' 4:16.80 4:18.10 1 6
1) Dolan, Dani FR 2) Tenca, Taylor SO
3) Schwartz, Maddy FR 4) Medina, Isabella FR
6 North Central (Ill.) 'A' 4:20.00 4:27.75 1 5
1) Sutfin, Jessica SO 2) Stefka, Natalie FR
3) Emroski, Albulena JR 4) Mithelman, Taylor JR
7 St. Norbert 'A' 4:15.00 4:28.20 1 4
1) Alexander, Brianna SO 2) Hon, Angel JR
3) Berton, Ashley FR 4) Sheahan, Brittany FR
8 St. Norbert 'B' 4:22.00 x4:32.77 2
1) Schroder, Julia FR 2) Vandenack, Meghan FR
3) Knetzger, Deanna FR 4) Blegen, Alana FR
9 St. Norbert 'C' 4:38.00 x4:53.05 2
1) 2) Bittner, Brianna JR
3) Bondarowicz, Ashley JR 4)
Women Distance Medley
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 St. Norbert 'A' 13:20.00 13:35.19 10
1) Parbs, Sarah FR 2) Sheahan, Brittany FR
3) Combs, Crystal FR 4) Joosten, Haley SO
2 Carthage 'A' 14:07.34 8
1) Everts, Kendra SO 2) Schmidt, Chelsea FR
3) Goecke, Amanda FR 4) Scull, Katelyn FR
3 St. Norbert 'B' 13:30.00 x14:28.91
1) Bevry, Mackenzie FR 2) Fox, Ali JR
3) Schroder, Julia FR 4) Puskala, Paulina SO
4 St. Norbert 'C' 13:45.00 x14:58.50
1) Knetzger, Deanna FR 2) Hertzog, Laura SO
3) Karrels, Jamie JR 4) Janes, Lauren JR
Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Slowek, Elante FR Carthage 1.65m 1.62m 5-03.75 10
2 Kirk, Kelsey JR North Centra 1.65m J1.62m 5-03.75 8
3 Morateck, Samantha SO St. Norbert 1.63m 1.57m 5-01.75 5.50
3 Sternard, Erika FR Wis.-Whitewa 1.64m 1.57m 5-01.75 5.50
5 Ederer, Kasey JR Wis.-Oshkosh 1.60m J1.57m 5-01.75 4
6 Flowers, Jordan SR North Centra 1.63m J1.57m 5-01.75 2.50
6 Precia, Haley SO Wis.-Whitewa 1.54m J1.57m 5-01.75 2.50
8 George, Lillian JR Carthage 1.55m J1.57m 5-01.75 1
9 Vanderlin, Nicole JR St. Norbert 1.68m 1.52m 4-11.75
10 Linse, Brooke SO Wis.-Whitewa 1.54m J1.52m 4-11.75
10 Bean, Caycee FR Wis.-La Cros J1.52m 4-11.75
12 Gregory, Taylor FR Wis.-La Cros J1.52m 4-11.75
13 Bower, Daisy JR Carthage 1.50m J1.52m 4-11.75
14 Toye, Hanna FR Wis.-La Cros 1.47m 4-09.75
15 Alexander, Brianna SO St. Norbert 1.45m J1.47m 4-09.75
16 Berton, Ashley FR St. Norbert 1.50m J1.47m 4-09.75
17 Hanson, Mara SO Wis.-La Cros 1.60m J1.47m 4-09.75
18 Hertogs, Sydney SO Carthage 1.50m 1.42m 4-07.75
18 Owusu, Abena FR North Centra 1.42m 4-07.75
20 McKay, Chelsea JR Carthage 1.50m J1.42m 4-07.75
21 Oravis, Crystal SR Wis.-La Cros 1.59m J1.42m 4-07.75
22 Manning, Carly FR Wis.-Whitewa 1.44m 1.37m 4-06.00
23 Sutfin, Jessica SO North Centra 1.32m 4-04.00
24 Sterner, Keely FR Wis.-Whitewa 1.29m J1.32m 4-04.00
-- Klauba, Haley FR North Centra NH
-- VanWieringen, Stephanie FR Carthage NH
Women Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Composto, Elizabeth SR North Centra 3.85m 3.79m 12-05.25 10
2 Patterson, Brooke SR North Centra 3.75m 3.49m 11-05.25 8
3 Kaht, Elizabeth JR Carthage 3.40m 3.34m 10-11.50 5.50
3 Truedson, Kelsey JR North Centra 3.40m 3.34m 10-11.50 5.50
5 Meyer, Courtney SO North Centra 3.40m J3.34m 10-11.50 4
6 Wolter, Sabrina FR Wis.-La Cros 3.19m 10-05.50 2.50
6 Weber, Stefanie SR Wis.-Oshkosh 3.05m 3.19m 10-05.50 2.50
8 Fuchs, Katrina JR Wis.-La Cros 3.20m J3.19m 10-05.50 1
9 Ryan, Alyssa SO Wis.-Oshkosh 3.05m J3.19m 10-05.50
10 Pohlman, Courtney FR Wis.-Whitewa 3.15m J3.19m 10-05.50
11 Richter, Leah SO Wis.-Whitewa 3.08m 3.04m 9-11.75
12 Tietz, Summer SR Wis.-La Cros 3.10m J3.04m 9-11.75
13 Riportella, Abby FR Wis.-Whitewa 2.85m 2.89m 9-05.75
14 Ward, Amanda FR Wis.-Oshkosh 3.00m J2.89m 9-05.75
15 Mickelson, Grace SO St. Norbert 3.01m J2.89m 9-05.75
16 Alme, Ashley SO Wis.-La Cros 3.00m J2.89m 9-05.75
17 Stamn, Nicole FR Wis.-Oshkosh 2.75m 2.59m 8-06.00
18 Liska, Ana SO Wis.-Whitewa 2.76m J2.59m 8-06.00
18 Bugara, Tiffany FR Carthage 2.63m J2.59m 8-06.00
-- Vandenack, Meghan FR St. Norbert NH
-- Golz, Erin FR Wis.-Oshkosh 2.45m NH
Women Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Alston, Bailey SR Wis.-La Cros 5.70m 5.41m 17-09.00 10
2 Marchan, Karina FR Wis.-Oshkosh 5.12m 5.25m 17-02.75 8
3 Sherry, Taylor JR Wis.-Oshkosh 5.22m 5.04m 16-06.50 6
4 Pethke, Amber FR Wis.-La Cros 4.94m 5.00m 16-05.00 5
5 Linse, Megan SO Wis.-Whitewa 4.97m 16-03.75 4
6 Olson, Brittny SR North Centra 5.07m 4.84m 15-10.50 3
7 Mattson, Lizzie JR Wis.-La Cros 5.10m J4.84m 15-10.50 2
8 McCue, Nicole SO Wis.-Whitewa 4.80m 15-09.00 1
9 Bondarowicz, Ashley JR St. Norbert 4.43m 4.64m 15-02.75
10 McClung, Hailey SO Carthage 4.56m 4.60m 15-01.25
11 Lang, Erin SO St. Norbert 5.18m 4.59m 15-00.75
12 Bittner, Brianna JR St. Norbert 4.78m 4.54m 14-10.75
13 Dolan, Dani FR Carthage 4.98m 4.44m 14-07.00
14 Arcangelo, Dana FR North Centra 4.11m 13-06.00
14 Falzarano, Hayley SO North Centra 4.11m 13-06.00
Women Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Alston, Bailey SR Wis.-La Cros 11.60m 11.44m 37-06.50 10
2 Halama, Bria JR Wis.-La Cros 11.70m 11.43m 37-06.00 8
3 Henderson, Tyler JR Wis.-Whitewa 10.79m 10.88m 35-08.50 6
4 Coleman, Aisha SO Wis.-Whitewa 10.54m 10.70m 35-01.25 5
5 Hemmen, Cassandra SR Wis.-Oshkosh 10.75m 10.54m 34-07.00 4
6 Raucci, Kaylee SO Wis.-Whitewa 10.51m 10.50m 34-05.50 3
7 May, Elizabeth SO Wis.-La Cros 10.21m 9.96m 32-08.25 2
8 McClung, Hailey SO Carthage 9.85m 32-03.75 1
9 Finn, Sarah SO Wis.-Oshkosh 9.53m 9.50m 31-02.00
10 Dierking, Emily SR North Centra 9.50m 9.41m 30-10.50
11 Falzarano, Hayley SO North Centra 9.19m 30-02.00
12 Bittner, Brianna JR St. Norbert 10.60m 9.10m 29-10.25
13 Mattson, Lizzie JR Wis.-La Cros 10.17m 9.03m 29-07.50
-- Bondarowicz, Ashley JR St. Norbert 10.58m FOUL
-- Berton, Ashley FR St. Norbert 10.35m FOUL
Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Mahr, Shelby SR Wis.-Whitewa 14.71m 14.33m 47-00.25 10
2 Klotz, Jecel SR Wis.-Oshkosh 15.00m 14.31m 46-11.50 8
3 Brickner, Melanie SR Wis.-Oshkosh 13.60m 14.22m 46-08.00 6
4 Stallworth, Ebony SR North Centra 14.44m 14.11m 46-03.50 5
5 Antony, Kendra SO Wis.-La Cros 13.38m 13.43m 44-00.75 4
6 Young, Morgan SO Carthage 12.40m 13.32m 43-08.50 3
7 McMullin, Becca SR Carthage 12.50m 12.50m 41-00.25 2
8 Keach, Brittney FR Wis.-La Cros 12.06m 12.30m 40-04.25 1
9 Stringer, Genny SO Wis.-Whitewa 11.90m 12.18m 39-11.50
10 Grever, Courtney SO Carthage 11.67m 11.76m 38-07.00
11 Etherton, Kayla SO North Centra 11.40m 11.57m 37-11.50
12 Wieseman, Liberty SO Wis.-Whitewa 11.67m 11.51m 37-09.25
13 Wichman, Melanie JR Wis.-Oshkosh 11.95m 11.38m 37-04.00
14 Abhold, Lizzy SO Wis.-Oshkosh 13.26m 11.02m 36-02.00
14 Bennett, Mia FR Carthage 11.73m 11.02m 36-02.00
16 Turner, Katelyn SO St. Norbert 11.71m 10.82m 35-06.00
17 Koenig, Kayla JR North Centra 11.18m 10.53m 34-06.75
18 Chase, Lindsay FR Wis.-Whitewa 10.63m 10.35m 33-11.50
19 Strupp, Amanda SO Wis.-Whitewa 10.44m 10.30m 33-09.50
20 Varney, Kyra SO North Centra 10.89m 10.24m 33-07.25
21 Infante, Ellie FR Wis.-Oshkosh 9.50m 10.19m 33-05.25
22 Kruse, Hannah FR St. Norbert 10.21m 10.11m 33-02.00
23 Klauba, Haley FR North Centra 9.04m 29-08.00
24 Wetterman, Taeopae SR North Centra 8.95m 29-04.50
Women Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Brickner, Melanie SR Wis.-Oshkosh 18.76m 18.97m 62-03.00 10
2 Klotz, Jecel SR Wis.-Oshkosh 17.22m 17.62m 57-09.75 8
3 Antony, Kendra SO Wis.-La Cros 15.70m 16.98m 55-08.50 6
4 Mahr, Shelby SR Wis.-Whitewa 17.56m 16.81m 55-02.00 5
5 Abhold, Lizzy SO Wis.-Oshkosh 15.86m 16.18m 53-01.00 4
6 McMullin, Becca SR Carthage 16.10m 15.55m 51-00.25 3
7 Merkes, Julianne SR Wis.-La Cros 15.00m 15.21m 49-11.00 2
8 Stringer, Genny SO Wis.-Whitewa 15.23m 14.99m 49-02.25 1
9 Wichman, Melanie JR Wis.-Oshkosh 14.72m 14.80m 48-06.75
10 Stallworth, Ebony SR North Centra 15.63m 14.55m 47-09.00
11 Baker, Lina SR North Centra 14.83m 14.23m 46-08.25
12 Young, Morgan SO Carthage 13.54m 13.58m 44-06.75
13 Horne, Katheryn FR Wis.-La Cros 13.51m 44-04.00
14 Strupp, Amanda SO Wis.-Whitewa 13.92m 13.21m 43-04.25
15 Bennett, Mia FR Carthage 11.50m 12.68m 41-07.25
16 Orrison, Kedryn JR North Centra 12.89m 12.65m 41-06.00
17 Grever, Courtney SO Carthage 11.83m 12.63m 41-05.25
18 Koenig, Kayla JR North Centra 12.78m 12.44m 40-09.75
19 Humphrey, Hailey SO Wis.-La Cros 13.46m 12.00m 39-04.50
20 Chase, Lindsay FR Wis.-Whitewa 9.92m 11.32m 37-01.75
21 Ester, Kayaira FR North Centra 11.22m 36-09.75
22 Shulski, Allison JR North Centra 11.48m 11.18m 36-08.25
23 Wieseman, Liberty SO Wis.-Whitewa 13.77m 10.96m 35-11.50
24 Infante, Ellie FR Wis.-Oshkosh 11.25m 10.50m 34-05.50
25 Smith, Monica SO North Centra 11.25m 9.99m 32-09.50
26 Varney, Kyra SO North Centra 9.42m 9.39m 30-09.75
27 Wermeling, Rebeka FR North Centra 7.37m 24-02.25
28 Kruse, Hannah FR St. Norbert 8.13m 7.11m 23-04.00
-- Etherton, Kayla SO North Centra 14.37m FOUL
-- Turner, Katelyn SO St. Norbert 10.06m FOUL
Men 60 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Allan, Naji JR Wis.-Oshkosh 6.95 7.03Q 2
2 Chatman, Pat JR Wis.-Whitewa 7.05 7.19Q 3
3 Witt, Parker FR Wis.-Whitewa 7.14 7.23Q 1
4 Debuhr, Zach SO Wis.-Whitewa 7.21 7.31Q 4
5 Larson, Connor SO Wis.-Whitewa 7.27 7.25q 2
6 Olson, Jaron FR Wis.-Oshkosh 7.35 7.29q 3
7 Bentz, Kallen FR Wis.-Oshkosh 7.25 7.30q 3
8 Cotton, Gabe SO Carthage 7.34 7.32q 1
9 O'Brien, Colin SO St. Norbert 7.31 7.32 4
10 Peterson, Nolan FR Wis.-Oshkosh 7.32 7.33 4
11 Townsend, London FR Carthage 7.22 7.37 1
12 Effa, Hunter SO Wis.-Oshkosh 7.31 7.39 1
13 Nordman, Ben FR North Centra 7.80 7.39 2
14 Loess, Zak SO Wis.-Whitewa 7.29 7.42 2
15 Schlichter, Kevin SO St. Norbert 7.21 7.44 4
16 Jones, Jordan FR Carthage 7.56 7.48 1
17 Garski, Benjamin FR Wis.-Oshkosh 7.47 7.53 2
18 Fitch, Sam SO North Centra 7.80 7.56 2
19 Peters, Bradley JR North Centra 7.41 7.58 2
20 Bednarski, Chris FR Wis.-Oshkosh 7.54 7.63 3
21 Mancheski, Bryce FR Wis.-Oshkosh 7.61 7.66 1
22 Jacobson, Andrew SR St. Norbert 7.74 4
23 Bethia, Justin FR Wis.-Whitewa 7.75 1
24 Blanquel, Mario JR North Centra 7.90 7.80 3
25 Wendorf, Austin FR Wis.-Whitewa 8.11 4
26 Rias, Marcus FR Carthage 8.87 3
-- Worsley, Lee EXH 7.60 X8.03 4
Men 60 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Allan, Naji JR Wis.-Oshkosh 7.03 6.94 10
2 Chatman, Pat JR Wis.-Whitewa 7.19 7.03 8
3 Witt, Parker FR Wis.-Whitewa 7.23 7.16 6
4 Larson, Connor SO Wis.-Whitewa 7.25 7.24 5
5 Bentz, Kallen FR Wis.-Oshkosh 7.30 7.26 4
6 Cotton, Gabe SO Carthage 7.32 7.30 3
7 Debuhr, Zach SO Wis.-Whitewa 7.31 7.30 2
-- Olson, Jaron FR Wis.-Oshkosh 7.29 FS
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Allan, Naji JR Wis.-Oshkosh 22.60 22.34 1 10
2 Brown, Mike SR Carthage 22.75 22.62 1 8
3 Bentz, Kallen FR Wis.-Oshkosh 22.75 23.03 1 6
4 Denu, Jared SR Wis.-Whitewa 22.75 23.05 1 5
5 Trimner, Danny SO Wis.-Oshkosh 23.50 23.13 4 4
6 Witt, Parker FR Wis.-Whitewa 23.13 23.19 2 3
7 Loess, Grant SO Wis.-Whitewa 23.40 23.35 3 2
8 Debuhr, Zach SO Wis.-Whitewa 23.00 23.40 2 1
9 Rudebeck, Bryce JR Wis.-Whitewa 22.80 23.42 1
10 Larson, Connor SO Wis.-Whitewa 23.13 23.43 2
11 Chatman, Pat JR Wis.-Whitewa 22.80 23.53 1
12 Feuerstein, Jack JR St. Norbert 23.85 23.56 5
13 Peterson, Nolan FR Wis.-Oshkosh 23.50 23.68 4
14 Olson, Jaron FR Wis.-Oshkosh 23.50 23.70 4
15 Loess, Zak SO Wis.-Whitewa 23.77 23.84 4
16 O'Brien, Colin SO St. Norbert 23.31 23.90 3
17 Nordman, Ben FR North Centra 23.90 23.93 5
18 Garcia, Elijah FR Wis.-Whitewa 22.90 23.95 2
19 Grandlic, Ryan SO St. Norbert 23.67 24.04 4
20 Parsons, Tyler SO Carthage 23.90 24.07 5
21 Sinden, Austin FR Wis.-Whitewa 23.50 24.10 3
22 Zeien, Logan FR Wis.-Whitewa 24.25 24.16 7
23 Garski, Benjamin FR Wis.-Oshkosh 24.09 24.22 6
24 Judd, Mike SR Wis.-Whitewa 24.31 24.25 7
25 Townsend, London FR Carthage 24.00 24.34 6
26 Schlichter, Kevin SO St. Norbert 23.48 24.43 3
27 Banda, Austin SO Wis.-Whitewa 24.50 24.54 8
28 Sheperd, Stephen JR St. Norbert 24.08 24.84 6
29 Newbill, Nate FR Carthage 23.90 24.90 5
30 Elliot, Brandon FR Carthage 25.03 25.14 8
31 Jacobson, Andrew SR St. Norbert 24.86 25.26 8
32 Martinelli, Kyle FR Wis.-Whitewa 24.38 25.32 7
33 Scanlan, Riley FR St. Norbert 25.63 25.74 8
34 Blanquel, Mario JR North Centra 24.00 25.75 6
35 Peters, Bradley JR North Centra 24.17 26.62 6
-- Prince, Eric EXH 23.57 X24.32 4
-- Rhyne, Ed EXH 24.29 X24.41 7
-- Worsley, Lee EXH 26.00 X27.98 9
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Denu, Jared SR Wis.-Whitewa 49.80 49.82 1 10
2 Beaudo, Brian SR Wis.-Oshkosh 50.00 49.88 1 8
3 Zanoya, Reid SR Wis.-Oshkosh 49.70 50.31 1 6
4 Rudebeck, Bryce JR Wis.-Whitewa 50.10 50.37 2 5
5 Spaccapaniccia, Daniel FR North Centra 50.40 50.50 2 4
6 Olaoye, Mustapha SR North Centra 49.90 50.50 1 3
7 Nelson, Derek SR North Centra 50.50 51.06 2 2
8 Kirby, Zach SO North Centra 50.71 51.17 3 1
9 Gulik, Mike JR Carthage 50.51 51.76 2
10 Grandlic, Ryan SO St. Norbert 51.77 51.85 3
11 Urbanski, Anthony SR Wis.-Whitewa 52.80 51.87 4
12 Adamski, Ryan JR Wis.-Whitewa 53.64 52.92 5
13 Zeien, Logan FR Wis.-Whitewa 52.50 53.01 4
14 Sousa, Stephen SR Wis.-Whitewa 53.50 53.26 4
15 Sheperd, Stephen JR St. Norbert 51.87 53.40 3
16 Banda, Austin SO Wis.-Whitewa 52.21 53.47 4
17 Meixelsperger, Alec FR Wis.-Whitewa 53.60 54.29 5
18 Martinelli, Kyle FR Wis.-Whitewa 52.56 54.79 4
19 Gillingham, Andrew FR North Centra 54.00 55.04 5
20 Simms, Anton FR North Centra 55.00 55.79 6
21 Peters, Bradley JR North Centra 56.00 55.85 6
22 Klawitter, Joey FR Carthage 54.80 56.15 5
23 Scanlan, Riley FR St. Norbert 57.25 57.09 6
24 Elliot, Brandon FR Carthage 57.00 58.23 6
25 Roll, Cody FR St. Norbert 56.80 1:01.40 6
-- Prince, Eric EXH 51.89 X53.77 3
-- Rhyne, Ed EXH 54.29 X55.79 5
Men 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Ruske, Richie SR North Centra 1:56.00 1:56.12 1 10
2 Miller, Dawson SR Wis.-Whitewa 1:56.56 1:56.33 1 8
3 Runnion, Jake FR North Centra 1:59.50 1:58.89 1 6
4 Muth, Matt SR North Centra 1:56.38 1:58.98 1 5
5 Livingston, Austin SO St. Norbert 1:57.00 2:01.63 1 4
6 Pauers, Mitch SO Wis.-Oshkosh 1:59.04 2:01.95 1 3
7 Nelson, Jonah FR Wis.-Whitewa 2:00.00 2:02.20 2 2
8 Bartell, Ryan SR North Centra 1:59.00 2:02.34 1 1
9 Kulling, Kevin SO Carthage 1:59.30 2:02.46 1
10 Lodi, Juliano SR North Centra 1:55.54 2:03.72 1
11 Hoffmann, Hayden SR St. Norbert 2:03.00 2:03.78 2
12 Massey, Daniel FR Wis.-Oshkosh 2:00.50 2:03.93 2
13 Martin, Josh SO North Centra 2:02.00 2:03.98 2
14 Harms, Brett FR Wis.-Whitewa 2:02.98 2:04.52 2
15 Kirby, Joseph FR North Centra 2:03.50 2:04.53 2
16 Maes, Ryan SO Wis.-Whitewa 2:04.00 2:04.98 3
17 Rufer, Derrick JR Wis.-Oshkosh 2:03.07 2:05.13 2
18 McQuality, James FR North Centra 2:03.20 2:05.38 2
19 Lemay, Andrew FR St. Norbert 2:06.00 2:05.87 3
20 Radtke, Nick SO North Centra 2:04.00 2:06.07 3
21 Headley, Danny SR North Centra 2:04.50 2:06.45 3
22 Collins, Bryan SO Carthage 2:02.90 2:07.43 2
23 Rohman, Camren SO North Centra 2:03.00 2:08.14 2
24 Hall, Chase FR North Centra 2:05.90 2:08.43 3
25 Rizzo, James SO North Centra 2:04.20 2:08.86 3
26 Rosales, Alejandro FR North Centra 2:07.80 2:11.10 3
27 Ruffatti, Nathan FR North Centra 2:08.00 2:13.47 3
28 Meaney, Shawn JR Carthage 2:20.00 2:21.82 3
Men 1 Mile Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Sebhat, Aron JR North Centra 4:15.00 4:11.89 1 10
2 Adlfinger, Ethan SO North Centra 4:23.50 4:26.33 1 8
3 Rizzo, James SO North Centra 4:30.58 4:28.42 1 6
4 Stamsta, Noah FR Wis.-Whitewa 4:33.00 4:29.19 1 5
5 Howard, Camren FR Carthage 4:26.30 4:30.20 1 4
6 Scott, Charlie JR Wis.-Oshkosh 4:30.47 4:30.75 1 3
7 Fuller, JD SR Carthage 4:35.50 4:37.31 2 2
8 Rozewicki, Dru SO North Centra 4:31.18 4:39.83 1 1
9 Ditsch, Jacob JR Carthage 4:42.00 4:42.24 2
10 Wittmershaus, Jacob SO St. Norbert 4:45.73 4:43.69 2
11 Krueger, Bennett FR Wis.-Oshkosh 4:55.69 4:45.54 2
12 Geffers, Luke FR Wis.-Oshkosh 4:44.78 4:45.54 2
13 Plazak, Kevin JR Carthage 4:38.10 4:46.94 2
14 Paplaczyk, Andrew FR North Centra 4:51.00 4:47.56 2
15 Mackenzie, Quinn JR Carthage 4:42.30 4:51.27 2
16 Holt, Sam SO St. Norbert 4:53.62 4:55.68 2
17 Heise, Michael SR St. Norbert 4:52.00 4:56.08 2
18 Miehe, Kent JR Wis.-Whitewa 4:32.00 4:58.16 1
19 Nelson, Charlie SO Carthage 4:44.00 5:01.54 2
20 Kachlik, Matthew SR North Centra 4:56.71 5:03.64 2
-- Nelson, Andrew EXH 4:13.00 XDNF 1
Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hird, Zach FR North Centra 8:49.50 8:46.75 10
2 Howard, Charlend SO Wis.-Oshkosh 8:50.00 8:52.96 8
3 Sismelich, Steven FR North Centra 8:52.00 8:54.65 6
4 O'Keefe, Dan FR North Centra 8:50.50 8:54.70 5
5 Cotton, Dan FR Carthage 8:53.00 8:57.69 4
6 Bailon, Argeni FR North Centra 8:50.00 8:59.25 3
7 Scopp, Ryne JR Wis.-Oshkosh 8:48.00 9:04.09 2
8 Hill, Luke FR Wis.-Oshkosh 9:10.00 9:06.00 1
9 Hoffman, Lane SO North Centra 9:02.85 9:10.16
10 McKnight, Brian FR Wis.-Oshkosh 9:00.00 9:10.76
11 Drendel, Nicholas JR North Centra 9:15.00 9:20.56
12 Wolter, Scott SO Wis.-Whitewa 9:12.00 9:29.93
13 Farley, Quinn SO Wis.-Whitewa 9:15.00 9:35.31
14 August, Matt FR Carthage 9:29.00 9:44.34
15 White, Paul SO Carthage 9:48.16
16 Wheeler III, Erlan JR Carthage 10:02.25
17 Lewis, CJ JR St. Norbert 10:08.82 10:14.24
Men 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Morrison, Travis JR North Centra 14:43.63 14:26.70 10
2 Dickshinski, Ben JR North Centra 14:35.31 14:33.24 8
3 Vazquez, Tim JR North Centra 14:52.55 14:33.47 6
4 Hoffman, Ken JR North Centra 15:00.52 14:36.44 5
5 Kelleher, Troy JR North Centra 14:33.45 14:37.34 4
6 Gaither, Brent SR North Centra 15:15.00 15:00.32 3
7 Plank, Zach SO North Centra 15:06.34 15:02.31 2
8 McMahon, Kevin JR North Centra 15:00.28 15:24.69 1
9 Laskowske, AJ JR North Centra 15:17.50 15:30.94
10 Mamerow, Ryan SO North Centra 15:22.97 15:42.48
11 Robles, Daniel SO North Centra 16:10.00 15:46.89
12 Marcuccelli, Samuel SO North Centra 15:43.15 15:52.42
13 Damkot, Trevor FR Wis.-Oshkosh 15:50.00 15:57.27
14 Rangel, Carlitos JR North Centra 15:55.00 16:13.39
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Judd, Mike SR Wis.-Whitewa 8.25 8.33Q 2
2 Lundquist, Adam JR North Centra 8.45 8.51Q 1
3 Krueger, Brad FR Carthage 8.95 8.72q 1
4 Parsons, Tyler SO Carthage 8.74 8.73q 1
5 Sousa, Stephen SR Wis.-Whitewa 8.78 8.87q 2
6 Klingbeil, C.J. JR Wis.-Whitewa 8.97 8.94q 2
7 Feuerstein, Jack JR St. Norbert 8.90 8.99q 2
8 Mason, Zion FR North Centra 8.97 9.08q 1
9 Griest, Garrison FR Wis.-Oshkosh 9.22 9.21 2
10 Bethia, Justin FR Wis.-Whitewa 9.14 9.23 1
11 Caufield, Kevin JR Wis.-Oshkosh 9.10 9.40 2
12 Martin, Robert FR Wis.-Whitewa 9.38 9.41 2
13 Wendorf, Austin FR Wis.-Whitewa 9.79 9.58 1
14 Butler, Daniel JR St. Norbert 10.33 9.76 1
Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Judd, Mike SR Wis.-Whitewa 8.33 8.26 10
2 Lundquist, Adam JR North Centra 8.51 8.50 8
3 Sousa, Stephen SR Wis.-Whitewa 8.87 8.69 6
4 Parsons, Tyler SO Carthage 8.73 8.74 5
5 Krueger, Brad FR Carthage 8.72 8.74 4
6 Klingbeil, C.J. JR Wis.-Whitewa 8.94 8.83 3
7 Feuerstein, Jack JR St. Norbert 8.99 8.90 2
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 North Central (Ill.) 'A' 3:21.00 3:21.89 1 10
1) Spaccapaniccia, Daniel FR 2) Nelson, Derek SR
3) Olaoye, Mustapha SR 4) Kirby, Zach SO
2 Wis.-Oshkosh 'A' 3:22.00 3:22.02 1 8
1) Beaudo, Brian SR 2) Griest, Garrison FR
3) Trimner, Danny SO 4) Zanoya, Reid SR
3 Carthage 'B' 3:37.00 x3:31.11 2
1) Gulik, Mike JR 2) Kulling, Kevin SO
3) Howard, Camren FR 4) Collins, Bryan SO
4 North Central (Ill.) 'B' 3:24.00 x3:31.75 2
1) Muth, Matt SR 2) Ruske, Richie SR
3) Martin, Josh SO 4) Lundquist, Adam JR
5 Wis.-Whitewater 'B' 3:35.00 x3:33.55 2
1) Adamski, Ryan JR 2) Meixelsperger, Alec FR
3) Stamsta, Noah FR 4) Urbanski, Anthony SR
6 Wis.-Whitewater 'C' 3:36.00 x3:34.12 2
1) Maes, Ryan SO 2) Nelson, Jonah FR
3) Harms, Brett FR 4) Miller, Dawson SR
7 Wis.-Whitewater 'A' 3:33.00 3:34.41 1 6
1) Martinelli, Kyle FR 2) Klingbeil, C.J. JR
3) Banda, Austin SO 4) Zeien, Logan FR
8 St. Norbert 'A' 3:28.00 3:36.28 1 5
1) Grandlic, Ryan SO 2) Feuerstein, Jack JR
3) Sheperd, Stephen JR 4) Scanlan, Riley FR
9 North Central (Ill.) 'C' 3:28.00 x3:36.86 2
1) Bartell, Ryan SR 2) Lodi, Juliano SR
3) Kirby, Joseph FR 4) Simms, Anton FR
10 Carthage 'C' 3:42.00 x3:45.38 2
1) Klawitter, Joey FR 2) Fuller, JD SR
3) Ditsch, Jacob JR 4) Mackenzie, Quinn JR
11 North Central (Ill.) 'F' 3:35.00 x3:50.06 3
1) Headley, Danny SR 2) Robles, Daniel SO
3) Ruffatti, Nathan FR 4) Paplaczyk, Andrew FR
12 North Central (Ill.) 'G' 3:38.00 x3:51.21 3
1) Rizzo, James SO 2) Rozewicki, Dru SO
3) Rosales, Alejandro FR 4) Hall, Chase FR
-- North Central (Ill.) 'E' 3:33.00 DNF 3
1) Vear, Mark JR 2) McQuality, James FR
3) Runnion, Jake FR 4) Gillingham, Andrew FR
Men Distance Medley
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 North Central (Ill.) 'A' 10:15.00 10:41.07 10
1) Muth, Matt SR 2) McQuality, James FR
3) Headley, Danny SR 4) Rozewicki, Dru SO
2 North Central (Ill.) 'D' 10:28.00 x10:52.15
1) Bartell, Ryan SR 2) Simms, Anton FR
3) Hall, Chase FR 4) Rosales, Alejandro FR
3 North Central (Ill.) 'B' 10:18.00 x10:56.27
1) Ruske, Richie SR 2) Martin, Josh SO
3) Vear, Mark JR 4) Drendel, Nicholas JR
4 North Central (Ill.) 'C' 10:24.00 x11:09.05
1) Lodi, Juliano SR 2) Kirby, Joseph FR
3) Paplaczyk, Andrew FR 4) Kachlik, Matthew SR
5 St. Norbert 'B' 10:45.01 x11:19.61
1) Hoffmann, Hayden SR 2) Lewis, CJ JR
3) Clemetson, Alexander SR 4) Lemay, Andrew FR
6 St. Norbert 'A' 10:45.00 11:21.76 8
1) Holt, Sam SO 2) Daul, Taylor FR
3) Heise, Michael SR 4) Wittmershaus, Jacob SO
Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 MaGee, Cameron FR Wis.-Whitewa 1.97m 1.96m 6-05.00 10
2 Starnes, Robert FR Wis.-Whitewa 2.02m J1.96m 6-05.00 8
3 Oyewole, Femi SR North Centra 1.93m J1.96m 6-05.00 5.50
3 Hinton, Nick FR Carthage 1.85m J1.96m 6-05.00 5.50
5 Poklop, Adam FR North Centra 1.93m 1.91m 6-03.25 4
6 Hill, Randy SR St. Norbert 1.90m 1.86m 6-01.25 2.50
6 Olesen, Kyle SO North Centra 1.85m 1.86m 6-01.25 2.50
8 Ebube, Dominic FR Wis.-Oshkosh 1.83m J1.86m 6-01.25 1
9 Leonard, Chanler FR Wis.-Whitewa 1.82m J1.86m 6-01.25
10 Fleege, Carter FR Wis.-Whitewa 1.87m 1.76m 5-09.25
10 Griffith, Dakota FR Wis.-Oshkosh 1.78m 1.76m 5-09.25
Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Winder, Luke FR North Centra 5.10m 5.21m 17-01.00 10
2 Foley, Nick SO North Centra 4.52m 4.46m 14-07.50 8
3 Speaker, Cody SR Wis.-Whitewa 4.40m J4.46m 14-07.50 6
4 LaHaye, Spencer SO North Centra 4.52m J4.46m 14-07.50 5
5 Sousa, Stephen SR Wis.-Whitewa 4.40m 4.31m 14-01.75 4
6 Caufield, Kevin JR Wis.-Oshkosh 4.20m J4.31m 14-01.75 3
7 Krueger, Brad FR Carthage 4.20m 4.16m 13-07.75 2
8 Koehne, Michael SO North Centra 4.40m J4.16m 13-07.75 1
9 Fiske, Alex FR Wis.-Whitewa 3.90m J4.16m 13-07.75
10 Gertschen, Devan FR Wis.-Oshkosh 4.15m 4.01m 13-01.75
11 McMullen, Matt SO Wis.-Oshkosh 4.20m J4.01m 13-01.75
12 Beachler, Brennan SO St. Norbert 4.01m 3.86m 12-08.00
-- Daul, Taylor FR St. Norbert 3.36m NH
-- Hasey, Mitchell FR Wis.-Oshkosh 4.00m NH
-- Winder, Jake Cardinal Vault C 5.50m X5.21m 17-01.00
-- Viken, Mick EXH 5.50m X5.21m 17-01.00
-- Wood, John Cardinal Vault C 5.35m X5.06m 16-07.25
-- Carrell, Brandon EXH 4.60m X4.61m 15-01.50
Men Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Loess, Grant SO Wis.-Whitewa 6.61m 6.73m 22-01.00 10
2 Ebube, Dominic FR Wis.-Oshkosh 6.27m 6.63m 21-09.00 8
3 Sousa, Stephen SR Wis.-Whitewa 6.79m 6.59m 21-07.50 6
4 Hill, Randy SR St. Norbert 6.33m 6.50m 21-04.00 5
5 Effa, Hunter SO Wis.-Oshkosh 6.58m 6.49m 21-03.50 4
6 Banks, Ron SR Carthage 6.86m 6.34m 20-09.75 3
7 Mancheski, Bryce FR Wis.-Oshkosh 6.04m 6.29m 20-07.75 2
8 Jacobson, Andrew SR St. Norbert 6.20m 6.24m 20-05.75 1
9 Bednarski, Chris FR Wis.-Oshkosh 5.84m 6.07m 19-11.00
10 Schlichter, Kevin SO St. Norbert 6.48m J6.07m 19-11.00
11 Jones, Jordan FR Carthage 5.95m 5.51m 18-01.00
12 Newbill, Nate FR Carthage 5.76m 5.39m 17-08.25
13 Brown, Mike SR Carthage 5.34m 17-06.25
14 Fitch, Sam SO North Centra 5.71m 5.31m 17-05.25
15 Triplett, Herb SO Carthage 5.26m 4.89m 16-00.50
Men Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Hill, Randy SR St. Norbert 13.50m 13.64m 44-09.00 10
2 Baber, Eric JR Wis.-Whitewa 14.12m 13.57m 44-06.25 8
3 Banks, Ron SR Carthage 13.15m 12.58m 41-03.25 6
4 Butler, Daniel JR St. Norbert 11.30m 37-01.00 5
-- Green, Matt FR Wis.-Whitewa 12.69m FOUL
Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Grosskopf, Nick SR Wis.-Oshkosh 16.30m 16.52m 54-02.50 10
2 Miller, Branden SR Carthage 15.95m 16.23m 53-03.00 8
3 Balmes, Mark JR Carthage 16.45m 16.09m 52-09.50 6
4 Baehman, Zachary JR Wis.-Oshkosh 16.30m 15.96m 52-04.50 5
5 Weidner, Adam JR North Centra 15.68m 15.87m 52-01.00 4
6 Baumann, Theron FR Wis.-Whitewa 16.42m 15.65m 51-04.25 3
7 Paulick, Ryan JR Wis.-Oshkosh 15.50m 15.10m 49-06.50 2
8 Wilson, Brian SR North Centra 14.63m 15.06m 49-05.00 1
9 Heinz, Mike SR Wis.-Oshkosh 15.00m 15.05m 49-04.50
10 Boockmeier, Brad JR St. Norbert 15.42m 14.67m 48-01.75
11 Boesso, Nicholas JR North Centra 13.96m 14.25m 46-09.00
12 Lowry, Dan SO North Centra 13.37m 14.20m 46-07.25
13 DiBenedetto, Dominic FR St. Norbert 13.48m 13.69m 44-11.00
14 Donaldson, Caleb JR North Centra 13.53m 13.68m 44-10.75
15 Davison, Josh JR Wis.-Whitewa 14.21m 13.63m 44-08.75
16 Broyles, Evan JR St. Norbert 14.09m 13.49m 44-03.25
17 Goodalis, David JR Carthage 15.39m 13.22m 43-04.50
18 Grace, Connor SO North Centra 12.96m 12.61m 41-04.50
19 Smith, Nathan SO Wis.-Whitewa 13.32m 12.27m 40-03.25
20 Menard, Jacob FR Carthage 12.80m 12.19m 40-00.00
21 Smith, Chris FR Wis.-Oshkosh 12.50m 12.02m 39-05.25
22 Stockheimer, Zach JR Wis.-Whitewa 12.59m J12.02m 39-05.25
23 D'Amico, Jason FR Wis.-Whitewa 12.41m 11.97m 39-03.25
24 Bell, Jonathan FR Carthage 11.95m 11.96m 39-03.00
25 Perry, Levi SO Wis.-Whitewa 11.41m 11.72m 38-05.50
26 King, Nathan FR St. Norbert 10.26m 9.83m 32-03.00
-- Heinz, Scott SR Wis.-Oshkosh 14.75m FOUL
Men Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Grosskopf, Nick SR Wis.-Oshkosh 16.50m 16.45m 53-11.75 10
2 Heinz, Mike SR Wis.-Oshkosh 16.12m 16.41m 53-10.25 8
3 Goodalis, David JR Carthage 17.35m 16.23m 53-03.00 6
4 Miller, Branden SR Carthage 17.01m 16.15m 53-00.00 5
5 Balmes, Mark JR Carthage 15.32m 15.65m 51-04.25 4
6 Baehman, Zachary JR Wis.-Oshkosh 15.52m 15.46m 50-08.75 3
7 Stockheimer, Zach JR Wis.-Whitewa 16.19m 15.42m 50-07.25 2
8 Perry, Levi SO Wis.-Whitewa 15.20m 14.87m 48-09.50 1
9 Heinz, Scott SR Wis.-Oshkosh 15.16m 14.78m 48-06.00
10 Broyles, Evan JR St. Norbert 13.96m 14.63m 48-00.00
11 Lowry, Dan SO North Centra 14.94m 14.22m 46-08.00
12 Donaldson, Caleb JR North Centra 13.85m 14.16m 46-05.50
13 Hurlburt, Jacob SO Carthage 13.87m 13.34m 43-09.25
14 Davison, Josh JR Wis.-Whitewa 14.13m 13.33m 43-09.00
15 Bell, Jonathan FR Carthage 13.83m 12.96m 42-06.25
16 Smith, Nathan SO Wis.-Whitewa 13.12m 12.90m 42-04.00
17 Baumann, Theron FR Wis.-Whitewa 13.61m 12.84m 42-01.50
18 Grace, Connor SO North Centra 11.47m 12.11m 39-08.75
19 Smith, Chris FR Wis.-Oshkosh 12.61m 11.84m 38-10.25
20 D'Amico, Jason FR Wis.-Whitewa 11.20m 11.56m 37-11.25
21 Menard, Jacob FR Carthage 12.49m 11.47m 37-07.75
22 King, Nathan FR St. Norbert 10.25m 10.72m 35-02.00
23 DiBenedetto, Dominic FR St. Norbert 9.24m 10.56m 34-07.75
-- Boesso, Nicholas JR North Centra 12.30m FOUL
Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Wis.-La Crosse 175.50 2) Wis.-Oshkosh 168.50
3) North Central (Ill.) 99 4) Wis.-Whitewater 88
5) Carthage 40.50 6) St. Norbert 19.50
Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) North Central (Ill.) 189 2) Wis.-Whitewater 145
3) Wis.-Oshkosh 129 4) Carthage 75.50
5) St. Norbert 42.50
Like·Comment·Share·E-mail·10792 views
|